Om Silja

Född 1985 i Helsingfors

Utbildning

  • Åbo Akademi
    • Politices magister december 2014
      • Huvudämne: Statskunskap
      • Biämne: Offentlig förvaltning
    • Politices kandidat januari 2014

Arbetserfarenhet

  •  Statsrådet
    • Finanspolitisk medarbetare till minister Anna-Maja Henriksson – februari 2021
    • Specialmedarbetare till minister Thomas Blomqvist – juni 2019 – januari 2021
  •  Svenska riksdagsgruppen
    • Politiskt sakkunnig – 1.4.2018-31.5.2019
  • Svenska bildningsförbundet
    • Politiskt sakkunnig – 1.6.2015-1.4.2018
  • Försvarsministeriet
    • Ministerspecialmedarbetare – våren 2015
  • Svensk Ungdom, Svenska folkpartiets ungdomsorganisation r.f.
    • Förbundssekreterare – 5.10.2009-31.12.2012
  • Finlands handbollsförbund
    • Lagledare för 1998-födda flickor – 2013-2014
  • CISV – Building Global Friendship
    • Staff på  Village i Lahtis 2009, Ledare på  Village i Londrina, Brasilien 2010, Ledare på Village i Manila, Filippinerna 2011,  Ledare på  Village i Maine, USA 2012, Ledare på  Village i Guatemala 2014
  • Teaterföreningen i Borgå
    • I rollen som Kate Pinkerton i sommaroperan Madame Butterfly –  2008
  •  Finlands ambassad i Island
    •  Praktikant – 1.6-31.8.2006

Förtroendeuppdrag

      • Helsingfors stad
        • Fullmäktigeledamot – juni 2016 –
        • Stadsstyrelsen, ersättare – juni 2016 –
        • Medlem i Kultur- och fritidsnämnden – juni 2016 –
        • Näringslivssektionen – juni 2016 –
        • Medlem i idrottsnämnden 2012-2015
      • Svenska Folkpartiet
        • Vice ordförande – 2016-
        • Kretsordförande, Helsingfors – 2014-2015
      •  Kommunalvalskandidat 2012, 2017 och 2021, Riksdagsvalskandidat 2011, 2015 och 2019, Europaparlamentvalskandidat 2009, 2014 och 2019
      • Sydkustens landskapsförbund, ordförande 2020 –
      • Helsingforsalliansen, ordförande 2017
      • Nordiska Rådet
        • UNR representant i Presidiet 2013, Näringsutskottet 2012 och Medborgar- och konsumentutskottet 2011
      • Ungdomens Nordiska Råd (UNR)
        • President 2012-2013, Presidiemedlem 2010-2012
      • Svensk Ungdom
        • Förbundsstyrelsemedlem 2007-2009
      • Åbo Akademi
        • Styrelsemedlem 2009
      • Åbo Akademis Studentkår
        • Fullmäktigeordförande 2009, Styrelseordförande 2008, Styrelsemedlem 2007

Idrottsprestationer (handboll)

    • Finsk mästare 2012, 2013 och 2014
    • Silvermedaljör 2011, 2015, 2016
    • Bronsmedaljör 2003 och 2007
    • Landslagsspelare 2005-2010 och före det i flickor födda 1983:s landslag (bland annat EM-slutspel)